Główne przyczyny biegunki

5 (100%) 1 vote

Biegunka, bez względu na to, czy dotyka dorosłych, czy dzieci, jest zawsze dokuczliwa i niebezpieczna. Należy więc reagować na nią szybko. Stosowane środki powinny być dostosowane do intensywności objawów i przyczyny ich występowania.

Przyczyny biegunki

Biegunka to częste oddawanie stolców o luźnej konsystencji. Przyjmuje się, że za biegunkę można uznać oddanie 5 i więcej stolców na dobę. Mają one luźną konsystencję, mogą zawierać śluz i mieć nieprzyjemny zapach.

Przyczyny biegunki mogą być rozmaite:

 • wirusowe,
 • bakteryjne,
 • pasożytnicze,
 • związane z nietolerancją pokarmową.

Biegunka wirusowa najczęściej występuje zimą i ma związek z infekcjami górnych dróg oddechowych i przyjmowanymi lekami. Może być ubocznym skutkiem zapalenia ucha, płuc lub grypy.

Biegunka bakteryjna najczęściej występuje w okresie letnim i jest wynikiem zatrucia pokarmowego lub salmonellozy, to także efekt złych zasad higienicznych.

Biegunka wywołana przez pasożyty to efekt spożycia żywności zakażonej lamblią, pasożytem z grupy pierwotniaków. Produkty powinny pochodzić ze znanych i sprawdzonych źródeł.

Nietolerancja pokarmów najczęściej dotyczy produktów zawierających mleko, gluten lub fruktozę. Jest efektem nieprzyswajania tych składników przez układ pokarmowy.

Biegunka u dzieci

Luźne i często oddawane stolce są szczególnie niebezpieczne u niemowląt i małych dzieci. Mogą być one wynikiem zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej. Zwłaszcza niebezpieczne jest zakażenie rotawirusem. Co prawda są szczepionki chroniące dzieci przed zakażeniem, ale ilość szczepów jest tak duża, że nie da się całkowicie ich uniknąć. Przebieg infekcji jest jednak znacznie łagodniejszy.

Jak zatrzymać biegunkę

Już pierwsze objawy powinny skłaniać do podejmowania działań. Zawsze trzeba zacząć od wprowadzenia diety. Sucharki, gorzka herbata to dobry początek. Przez cały okres trwania biegunki trzeba dużo pić, by uzupełnić płyny i nie dopuścić do odwodnienia.

Najlepsze są domowe sposoby na biegunkę są stare, sprawdzone sposoby, stosowane jeszcze przez nasze babcie:

 • suszone czarne jagody,
 • jagody w syropie,
 • marchwianka,
 • tarte jabłko,
 • ryż na wodzie,
 • banany,
 • czekolada,
 • kakao na wodzie,
 • sok z aronii.

Wszystkie te produkty zawierają garbniki lub pektyny i opóźniają pracę jelit. Jeśli biegunka jest efektem zatrucia pokarmowego, wtedy zastosowanie diety i domowe sposoby są wystarczające.

Brak poprawy przez kilkanaście godzin jest wskazaniem do wizyty u lekarza i włączenia środków farmakologicznych. Najczęściej stosowane to stoperan, nifuroksazyd, węgiel. Zażywanie węgla wymaga ostrożności, ponieważ wchłonie on nie tylko wszystkie toksyny z przewodu pokarmowego, ale także substancje lecznicze z innych lekarstw. Leków dla dorosłych nie wolno stosować u dzieci.

Podczas biegunki szczególną uwagę należy zwrócić na dostarczanie dzieciom odpowiedniej ilości płynów, gdyż może łatwo dojść do odwodnienia organizmu. Doskonałym wsparciem leczenia biegunki jest uzupełnienie elektrolitów i podawanie probiotyków, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

zobacz więcej na portalu leczymydzieciaki.pl

2 thoughts on “Główne przyczyny biegunki”

 1. Najgorsza jest biegunka u dzieci, bo nie można jej zastopować tak, jak u dorosłych. Bo lepiej żeby wszystkie toksyny z organizmu dziecka zostały wydalone jak najszybciej. Dzięki temu jest szansa na to, że dziecko będzie zdrowe szybciej i nic poważnego mu się nie stanie.

 2. U mojego dziecka biegunkę coraz częściej obserwuję po chipsach. Nie wiem co do nich dodają, czy po prostu żołądek buntuje się przeciwko takiemu śmieciowemu jedzeniu, ale faktem jest, że biegunka u dziecka pojawia się najczęściej godzinę, może dwie po jedzeniu chipsów. I niezależnie od tego czy piją mleko, sok, czy colę do nich – praktycznie zawsze kończy się tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *