Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci

5 (100%) 3 vote[s]

Jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób układu oddechowego u dzieci jest zapalenie oskrzeli i oskrzelików. Duża podatność na zachorowanie wynika z niedojrzałości układu oddechowego, która utrzymuje się przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Polega ona m. in. na zwiększonym wydzielaniu śluzu, węższym świetle dróg oddechowych oraz niedojrzałości immunologicznej układu oddechowego.

Pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek do 2. roku życia, a kolejny na okres szkolny – co najmniej połowa dzieci w wieku szkolnym przeszła minimum jeden epizod zapalenia oskrzeli.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli u dzieci rozwija się na podłożu infekcji wirusowej. Najczęstsze czynniki chorobotwórcze to wirus grypy, paragrypy, adenowirusy, wirusy RS czy rhinowirusy. Zachorowaniu sprzyjają ponadto niesprzyjające warunki pogodowe, zimne i wilgotne powietrze, oraz przebywanie w dużych skupiskach dzieci i niewietrzonych pomieszczeniach oraz ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe.

Wirusy powodują uszkodzenie komórek nabłonka oskrzeli, przekrwienie nabłonka, nadmierną produkcję śluzu oraz obrzęk śluzówki i zwężenie światła dróg oddechowych. Powoduje to wystąpienie uciążliwych objawów. Jakich?

Objawy zapalenia oskrzeli

Początkowo infekcja obejmuje górne drogi oddechowe i objawia się katarem oraz podrażnieniem gardła. Po kilku dniach stan zapalny obejmuje niższe odcinki układu oddechowego, powodując m. in.:

  • suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny; niekiedy kaszel prowadzi do wymiotów,
  • duszność i trudności w oddychaniu,
  • przyspieszony oddech,
  • męczliwość i senność,
  • gorączkę.

Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni, zaś gdy nasilają się i towarzyszy im znaczna duszność i zasinienie okolic ust, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni po wyleczeniu.

Więcej: http://zapalenieoskrzeli.net.pl/zapalenie-oskrzeli/zapalenie-oskrzeli-u-dzieci/

Rodzaje zapalenia oskrzeli

Epizodyczny przypadek zapalenia oskrzeli określany jest mianem ostrego zapalenia oskrzeli. Często obserwowana jest u dzieci tendencja do nawrotów choroby lub rozwoju stanu przewlekłego.

Podstawą rozpoznania nawrotowego zapalenia oskrzeli jest stwierdzenie co najmniej 4 incydentów zapalenia oskrzeli, utrzymujących się przez co najmniej 2 tygodnie w okresie ostatnich 12 miesięcy (z okresami bez objawów). Natomiast przewlekłe zapalenie oskrzeli diagnozowane jest, gdy objawy zalegania wydzieliny w oskrzelach utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące przez 2 kolejne lata.

Innym typem zapalenia oskrzeli jest obturacyjne zapalenie oskrzeli, charakteryzujące się silnym zwężeniem światła oskrzeli na drodze obrzęku śluzówki i nadmiernej produkcji wydzieliny. Przyczyną obturacyjnego zapalenia oskrzeli, oprócz infekcji wirusowej, może być kontakt z alergenami wziewnymi, zimnym powietrzem lub zanieczyszczeniami środowiska.

Jak leczy się zapalenie oskrzeli?

Leczenie zapalenia oskrzeli polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. W okresie suchego kaszlu można podawać leki przeciwkaszlowe, a gdy pojawi się kaszel mokry – leki mukolityczne w celu rozrzedzenia wydzieliny i ułatwiania jej odkrztuszania. Doraźnie podaje się leki przeciwgorączkowe.

Bardzo ważne jest podawanie dużych ilości płynów, nawilżenie powietrza i utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury 18 stopni. Pomocniczo stosuje się delikatne oklepywanie pleców dziecka. Antybiotyki podawane są niekiedy małym dzieciom w celu profilaktyki zakażeń bakteryjnych.

2 thoughts on “Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci”

  1. Zapalenie oskrzeli u dzieci to niestety norma, bo wiele chorób jest wirusowych. Jak się przed tym obronić? Nie da się, więc lepiej się przyzwyczaić, bo najczęściej każde dziecko ma zapalenie oskrzeli nawet po kilka razy. Ale jak się tego nie zlekceważy, to można spokojnie wyleczyć chorobę i jest po krzyku.

  2. Wirusowe zapalenie oskrzeli nie musi być jakimś wielkim zagrożeniem, bo żeby je wyleczyć wcale nie trzeba ładować dziecka antybiotykami. Oczywiście pamiętajcie, żeby nie robić rozpoznania na oko, niech lekarz zdiagnozuje zapalenie oskrzeli, ale antybiotyk wcale nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Może często zrobić więcej szkody, niż pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *